Arcimboldo / Aukce / Asiatika 31/05/2015, 15:00 / LI KCHE-ŽAN (1907-1989)–PASÁČEK NA BUVOLOVI

< 191 >

LI KCHE-ŽAN (1907-1989)

PASÁČEK NA BUVOLOVI

Čína, nedatováno. 52 x 43,5 cm. 52.0 x 43.0 cm

1 200 000 Kč / 45 433 EUR
1 500 000 Kč / 56 792 EUR

Tuš a barvy na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Signováno: Kche-žan. Pečeť pod signaturou: Kche-žan. Pečeť vlevo nahoře: Li čcha-lou (Liova čajovna). Pečeť vlevo dole: Jou ťün tchang (Domácnost s manželkou) – tuto pečeť vyryl roku 1943, když se oženil se sochařkou Cou Pchej-ču. Provenience: sbírka Květoslava Klemma. Výstava: Li Kche-žan, Náprstkovo muzeum v Praze, říjen - prosinec 1960, číslo 15 pod názvem „Pasáček stojící na buvolu”. Li Kche-žan patřil k největším mistrům čínské tušové malby ve 20. století. Pasáčci buvolů jsou jeho oblíbeným, žertovným a velmi proslaveným námětem. Zde se malý pasáček natahuje pro vrbový šlahoun, a aby lépe dosáhnul do výšky, stojí na hřbetě dřímajícího buvola.