Arcimboldo / Aukce / Asiatika 31/05/2015, 15:00 / ČCHI PAJ-Š (1864-1957) A KUO SIOU-I (1911-2006)–ČERVENÉ CHRYZANTÉMY

< 201 >

ČCHI PAJ-Š (1864-1957) A KUO SIOU-I (1911-2006)

ČERVENÉ CHRYZANTÉMY

Čína, nepřímo datováno 1954. 136 x 35 cm.

60 000 Kč / 2 271 EUR
600 000 Kč / 22 716 EUR

Tuš a barvy na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Nápis: „Moje žačka Siou-i namalovala chryzantémy a já jsem je nadepsal, třiadevadesátiletý Paj-š'." Pečeť pod nápisem: Čchi Paj-š'. Pečeť vpravo dole: Ťi-pching tchang. Provenience: sbírka Jozefa Ševčíka. Tento obraz malovala Kuo Siou-i a nápis, zde v poměrně pečlivém provedení, doplnil Čchi Paj-š'. Takto postupovali u několika obrazů od této dámy, která malovala ze záliby a jejíž obrazy se na trhu objevily až po roce 2006, kdy zemřela. Kuo, narozená v Šanghaji, patřila k čínské společenské elitě, provdala se za kuomingtangského generála a hrdinu ze Severního tažení i z války proti Japoncům. Za války řídila Společnost na podporu dětí ohrožených válkou a byla za svou práci vyznamenána. Po válce vstoupila do Demokratické strany čínských rolníků a dělníků a působila v Pekingu. Díky tomu mohla, od roku 1951 až do jeho smrti, studovat u malíře Čchi Paj-š'e. Na tomto vydařeném obraze se věrně drží stylu svého učitele, avšak malovala také ve stylu dalších dobových velikánů.