< 175 >

PORTRÉT PŘEDKŮ

Čína, 19.století. 179.0 x 127.0 cm

3 500 EUR

Portréty předků měly v Číně rituální účel. Vyvěšovaly se při hlavních obřadech, tj. na Nový rok a při výročních dnech, kdy se předkům obětovalo. Zpočátku zobrazovaly jednotlivce nebo manželský pár, skupinový portrét jako je tento známe až z dynastie Čching. Ústřední postavou je zde patriarcha v kožešinové čapce, po jeho levici – soudíc dle věku – matka a po pravici manželka, v dalších řadách jsou nejstarší syn a manželka, mladší synové s manželkami, nejstarší vnuk a manželka, mladší vnuci s manželkami. Po levé straně sedí ti význačnější, tedy muži, po pravé straně ženy. Postavy v slavnostních oděvech hledí na diváka čelně, sedí v pravidelném uspořádání. Jejich nestejná velikost je dána generačně, postavy z nejstarší generace jsou největší, vnuci s manželkami nejmenší. Vedle každé postavy je podstavci sloupek s čitelným jménem zesnulého nebo zesnulé, jen u vnuků jsou viněty prázdné, jelikož dosud žili. Jednotlivé tváře jsou osobité, zřejmě jde o skutečné podobizny, zároveň malba schematicky představuje rodokmen. Vzácné je na tomto portrétu bohatě provedené pozadí. Za postavami malíř do detailu vyobrazil luxusní nábytek, který dokládá bohatství tohoto rodu. Hned za rameny patriarchy je patrný dřevěný stolek s bonsajem na jedné a nadepsaným sloupkem na druhé straně. Za ním stojí oltářní stůl s tabulkou předků umístěnou vzadu uprostřed: je černá se zlatým nápisem „Božský vládce historických předků rodu Chuang“. Tabulka stojí na vyřezávaném podstavci a je upevněna na červenou desku s prolamovanými pozlacenými okraji. Před ní jsou na stole symetricky rozmístěny rituální nádoby, z nichž nejdůležitější je vykuřovadlo (trojnožka s lvíčkem na víku), hned nad patriarchou. Oltář obklopuje bohatě vyřezávaný, mohutný osmidílný paraván osazený kaligrafií a obrazy s příběhy o synovské oddanosti (siao 孝).