Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 19/03/2023, 14:00 / WANG SÜE-TCHAO (1903-1982)–LEDŇÁČEK

< 181 >

WANG SÜE-TCHAO (1903-1982)

LEDŇÁČEK

Čína, polovina 20. století. 97.5 x 32.0 cm

14 000 EUR

Signováno Süe-tchao, pečeť pozitivní: čch'jüan 遲園 / 迟园; pod ní negativní: Wang Süe-tchao jin 王雪濤印 Velmi kvalitní obraz známého malíře, reprezentativní dílo. Wang Süe-tchao se narodil v prov. Che-pej, jako mladík odešel studovat malířství do Pekingu a v roce 1924 studoval soukromě s Čchi Paj-š'-em (1864–1957). Zaměřoval se na žánr „květiny a ptáci, květiny a hmyz“, byl výborným kaligrafem. Vyučoval malbu na výtvarných školách a stýkal se s vynikajícími mistry činnými v Pekingu. Založil tam akademii čínské malby 北京中国画院. Jeho tvůrčí období se uzavřelo za Kulturní revoluce, kdy byl pronásledovaný, ale již v roce 1980 po rehabilitaci byl jmenován do více funkcí a stal se také ředitelem Pekingské malířské akademie 北京画院, což byla instituce sdružující malíře tvořící tradiční tušovou malbu. Provenience: sbírka Jána Bušniaka, vyslance v Číně v letech 1957-1960. Nabízeno dohromady s krabicí na doutníky z bílého kovu, věnovanou Jánu Bušnikaovi kolegy ze zastupitelských úřadů v Pekingu v květnu 1960.