Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 19/03/2023, 14:00 / CHE ČUNG-TA (20. století)–GENERÁL KUO C'-I PŘIJÍMÁ HOLD

< 187 >

CHE ČUNG-TA (20. století)

GENERÁL KUO C'-I PŘIJÍMÁ HOLD

Čína, polovina 20. století. 32.0 x 99.5 cm

900 EUR
1 400 EUR

Autorem obrazu je Che Čung-ta 何仲逹, autorem kaligrafie je Wang Ou-lai 王歐來 (nar. 1886, zemřel po r.1960, uznávaný kaligraf tzv. vzorového písma (kaishu楷書), za nápisem jsou dvě jeho pečetě: negativní Wang Ou-lai jin 王歐來印; pozitivní Jin-weng 蟫翁 ; vpravo dole pečeť malíře. Kuo-C'-i 郭子儀 (697 – 781), posmrtným titulem kníže Čung-wu z Fen-jangu (汾陽忠武王), se vyznamenal při potlačení An Lu-šanovy vzpoury za dynastie Tchang, Jako námět ve výtvarném umění ale figuruje coby otec mnoha synů, a tedy symbol početné a prosperující rodiny. To je ostatně uvedeno v nápise. Obraz či paraván s tímto námětem je odedávna vhodným darem muži, resp. manželskému páru vyššího věku. Nadpis zní: Fu kuej šou č'– přejeme štěstí, bohatství a dlouhý věk. V nápise jsou rozvedeny generálovy zásluhy. Provenience: sbírka Jána Bušniaka, vyslance v Číně v letech 1957-1960.