< 21 >

THANGKA BOHATSTVÍ

Mongolsko, 19.století. 23.0 x 19.0 cm

5 000 Kč / 200 EUR
5 000 Kč / 200 EUR

Malba barvami na plátně. provenience: český archeolog a orientalista Lumír Jisl (1921-1969) - v letech 1958–63 vedl úspěšnou expedici do Mongolska. Ústředím motivem je stúpa osvícení jako jeden z nejsilnějších buddhistických symbolů. Tvar stúpy připomíná Buddhu sedícícího v meditační pozici. Jde o architektonický symbol, jenž představuje Buddhovo tělo, osvícenou mysl a jednotlivé aspekty nauky vedoucí k probuzení. Stúpa osvíceni připomíná moment Siddhartova přemožení Máry a jeho vnitřního prozření. V jednom rohu thangky sedí božstvo se sloní hlavou Ganeša s mísou drahokamů, v druhém pak jedna z podob ženského transcendetního bódhisattvy Táry s lahvičkou nesmrtelnosti amrtou. Ganéša je uctíván jako odstraňovatel překážek a bůh bohatství. Trojice klenotů umístěná před jednotlivá božstva slouží jako obětiny, současně symbolizuje trojici klenotů : Buddhu, dharmu a sanghu.