< 35 >

U NEFRITOVÉHO PRAMENE

Čína, 19.století. 93.0 x 23.0 cm

8 000 Kč / 320 EUR

Malba na hedvábí, rámováno. Scéna na obraze se vztahuje k příběhu o Kuan Jüm, legendárním hrdinném vojevůdci z období Tří říší (220-280), kterému byla sťata hlava, poté co se odmítl vzát nepříteli. Jeho duše pak putovala světem a toužila po spravedlivé odplatě. Právě u Nefritového pramene došlo k setkání Kuan Jüho s buddhistickým mnichem, který jej uvedl do podstat buddhistické nauky. Díky tomu osvobozujícímu poznání pak Kuan Jü došel klidu a na Nebesích zaujal místo jako Bůh války a bohatství. Kuan Jů má dlouhý plnovous a šavlovitou zbraň, je doprovázen svým věrným služebníkem Čou Cchangem a svým synem Kuan Pchingem.