Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 10/12/2014, 15:00 / SÜ PEJ-CHUNG (1895-1953) A CCHEN SÜE-KUNG (1917-2009)–HORSKÁ KRAJINA

< 234 >

SÜ PEJ-CHUNG (1895-1953) A CCHEN SÜE-KUNG (1917-2009)

HORSKÁ KRAJINA

Čína, datováno 1945. 107 x 48 cm.

80 000 Kč / 2 962 EUR
500 000 Kč / 18 518 EUR

Tuš a barvy na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Datace a signatura: „V zimě 34. roku, v Jü-čou, v Horském příbytku tichých podzimů, Süe-kung.″ Pečeť: „Cchen.″ Na borduře nad obrazem kaligrafický nápis od Sü Pej-chunga, který nadepsal báseň na motivy krajiny od slavného básníka Sie Ling-jüna (385-433), čítající čtyři pětislabičné verše. Signováno: Pej-chung. Pečeť: „Sü Pej-chung.″ Provenience: sbírka Miroslava Böhnela. Cchen Süe-kung vystudoval za války na Státní ústřední universitě malířství. Tento obraz namaloval rok po ukončení studia. Po celý život se úspěšně zaměřoval na monumentální krajinomalbu a vystavoval několikrát na každoročních celostátních výstavách tušové malby. Sü Pej-chung je klíčovou postavou čínského moderního malířství. Během osmiletého pobytu v Evropě pilně studoval západní olejomalbu a kresbu. Po návratu do Číny působil na prestižních výtvarných akademiích v Nankingu a Šanghaji, po válce řídil akademii v Pekingu. Byl výborným pedagogem a vychoval celou řadu vynikajících umělců.