Arcimboldo / Aukce / Asiatika 27/05/2014, 15:00 / VELKÁ FIGURA KOHOUTA

< 12 >

VELKÁ FIGURA KOHOUTA

Japonsko, období Meidži (1868-1912). Výška 38 cm. 38.0 x 36.0 cm

90 000 Kč / 3 396 EUR

Patinovaný cizelovaný bronz s parciálním zlacením, podstavec z kořenice. Signováno na vložené zlaté plaketce: Jošiaki zó (zhotovil Jošiaki). Kohout představuje v Japonsku jedno ze zvířat asijského zodiaku a je též posvátným zvířetem šintoismu, souvisejícím se slunečním kultem Amaterasu Ómikami, jejíž vnuk, Džimmu tennó, byl prapředkem panující císařské linie. Šintoistická brána „torii”, jeden z nejtypičtějších symbolů Japonska, představuje v podstatě hřad pro kohouta, přivolávajícího svým hlasem slunce a nový den. Dle legendy bůh větru Susanoó urazil svou sestru, bohyni slunce Amaterasu, a ta se ukryla do jeskyně. Na celém světě zavládla tma. Ostatní božstva se shromáždila před jeskyní a rozhodla se vylákat Amaterasu pomocí tanečního představení bohyně Okame, jehož počátek ohlašoval kokrháním kohout. To bohyni vylákalo ven z jeskyně a na svět se vrátilo slunce a světlo.