Arcimboldo / Aukce / Asiatika 27/05/2014, 15:00 / ŠINTÓ DŽÓ SAKU RJÓ WAZAMONO KATANA

< 21 >

ŠINTÓ DŽÓ SAKU RJÓ WAZAMONO KATANA

Japonsko, rané období Edo (17. století). Celková délka 100,5 cm, čepel 70,1 cm.

120 000 Kč / 4 528 EUR
120 000 Kč / 4 528 EUR

Signováno: Ečizen Jasucugu (nidai) ( Aoi mon) motte nanban tetsu oite bushu edo saku. Hon zukuri, iori mune, čú kissaki, ko itame hada s čikei, čú suguha s aši, nidžúba, jubaširi etc., bó ucuri, marugata šakudó nanakodži takabori cuba s námětem čínské krajiny a motivem ze čtyřiadvaceti příkladů synovské oddanosti, šakudó nanako dži fuči kašira s motivem draků v oblacích (unrjú), šakudó menuki s motivem Ušiwakamarua a krále skřetů tengú z hory Kurama, hinerimaki, kuronuri saja. Meč je práce význačného mečíře (nidai) Jasucugua, mistra druhé generace linie školy Šimosaka, nejstaršího syna a následníka zakladatele linie (šodai) Jasucugua. Jím založená škola působila v několika generacích ve funkci dvorních mečířů Tokugawských šógunů, faktických vládců Japonska v období Edo, proto měla právo signovat své meče rytým rodovým erbem Tokugawů. Nidai Jasucugu působil v Edu. V mládí byl členem mafie jakuza skupiny Dairoppo, a snad proto se jako pokání stal ve zralém věku buddhistickým mnichem. Zemřel v roce 1646. Spolu s šodai Jasucuguem náleží mezi nejvýše hodnocené mistry školy. Jeho práce mají hodnocení šintó džósaku.