Arcimboldo / Aukce / Asiatika 27/05/2014, 15:00 / BITEVNÍ MĚČ NAGAMAKI V KOŠIRAE

< 19 >

BITEVNÍ MĚČ NAGAMAKI V KOŠIRAE

Japonsko, rané období Edo (17. století). Celková délka 211 cm, čepel 107 cm.

350 000 Kč / 13 207 EUR
350 000 Kč / 13 207 EUR

Signováno: Hošú Takada džú Fudžiwara Munekage. Značeno číslem ,,šestnáct" a přípisem ,,dne osmého měsíce". Čepel (tóšin): nagamaki zukuri, kanmuri otoši, iori mune, ó kissaki, itame/masame hada, nioideki ko aši iri hirosuguha ko midare hamon, tobijaki, jaki kuzure. Čepel je v plném tvaru, bez defektů. Příslušenství (koširae): atrib. přelom 16. a 17. století, ve stylu hirumaki, lakované stejně jako saja s mosazným kodžiri červeným lakem uruši, železná ko sukaši Kaneie cuba s motivem čínské krajiny s rybařícím mudrcem Taikóbó a pobřežím Suma se sušícími se rybářskými sítěmi, železné išizuki. Mečíř Munekage, vlastním jménem Nakama Jošiedžó ze školy Taira Takada z provincie Bungo působil na přelomu 16. a 17. století přibližně během éry Bunroku (1592-1596). Obdržel od vládce provincie Bungo, Ótomo Jošimuneho jako poctu právo používat v signatuře znak ,,Mune" z jeho vlastního jména. Bývá považován za posledního velkého mečíře školy Bungo Takada. Meče nagamaki se používaly v bitvách elitními bojovníky mimo jiné k odsekávání koňských nohou. Zbraň tak obřích rozměrů navíc mohla nést funkci votivního meče Bónótó, věnovaného buddhistické či šintoistické svatyni.