Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/04/2012, 14:00 / INOUE ŠINKAI (1630 - 1682)–ŠINTÓ TOKUDEN KATANA

< 196 >

INOUE ŠINKAI (1630 - 1682)

ŠINTÓ TOKUDEN KATANA

Japonsko, 3. čtvrtina 17. století.

500 000 Kč / 20 527 EUR

Signováno: Izumi no kami Fudžiwara Kunisada 和泉守藤原国貞. Délka čepele: 71,5 cm, sori 1,8 cm. Forma čepele: hon zukuri. Typ zakřivení: tori zori. Forma hřbetu čepele: iori mune. Typ hrotu: čú kissaki. Linie kalení: nie deki suguha s efekty komidare, aši, nioi kuzure, aktivní habuči. Textura překládání oceli: koitame hada s čikei, Ósaka bóši. Obústek čepele: ginpaku nidžú habaki Příslušenství: odpočinková montáž širasaya z magnólie hó no ki ve variantě s pruhy (tora - tygří) Poznámka: meč je ve všech ohledech naprosto excelentní. Je vybaven posudkem nejprestižnější japonské organizace na ochranu a oceňování hodnotných mečů NBTHK. Jako majetek význačného politika Keniči Koizumiho, děda pozdějšího japonského premiéra, byl před válkou zapůjčen a vystaven v tokijském metropolitním muzeu v Ueno. Inoue Šinkai, vlastním jménem Inoue Hačirobei, byl syn význačného mečíře Izumi no Kami Kunisady. Meče koval v Ósace se svým otcem od jednadvaceti let věku, signoval tehdy Kunisada. Záhy v mistrovství svého otce překonal. Od roku 1672 se stal formálně buddhistickým mnichem a počal signovat Šinkai. Jedná se o jednoho z nejvýznačnějších mečířů období šintó, bývá označován za ,,Masamuneho z Ósaky".