Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/04/2012, 14:00 / KOTO Ó SURIAGE TAČI

< 197 >

KOTO Ó SURIAGE TAČI

Japonsko, pozdní období Kamakura, 14. století.

350 000 Kč / 14 368 EUR

Signováno: Ičimondži (kinpunmei) v itomaki no tači. Délka čepele: 68,5 cm. Forma čepele: hon zukuri, čú kissaki. Forma hřbetu čepele: iori mune. Linie kalení: aktivní nioideki ko čódži midare hamon (zubu jaki) s množstvím hataraki, jaki kuzure, aši, čódži aši, jó, midare ucuri. Textura překládání oceli: mokume - nagare hada s nioi kuzure, čikei, tobijaki etc., s hlubokým sori, furutogi, sign. kinpunmei Ičimondži 文字 a kaó mistra experta mečoznalecké rodiny Hon´ami 16. generace Kókjúa 本阿弥 光久(1722 一 1789). Čepel je bez jakýchkoliv defektů. Koširae: excelentně dochovalé ito maki koširae s aka uruši no saya s rodovými znaky - katabami (oxalis corniculata) a maru ni omodaka vyvedenými v technice makie, pod džabara maki brokát kabutógane, fuči, cuba, kanagu etc. migaki dži dó (měď), kodžiri z šakudó, mokkó gata cuba s motivem kulíků nad vlnami signována Masatoši 稚哉. Menuki s motivem dlouhorukých opic (tenaga saru). Komplemantární stojan tači kake ze dřeva vykládaného perletí raden nuri a malbou lakem se zlatým práškem kinpun nuri s námětem pivoněk a čínských travin karakusa z 18. - 19. století. Poznámka: škola Ičimondži byla založena v provincii Bizen počátkem 13. století mečířem Norimune a zanikla ve století čtrnáctém. Její tvorba je považována za vrchol Bizentó, i japonského mečířství vůbec. Jedná se o jediný známý exemplář práce této školy v Čechách.