< 173 >

MASKA GARUDY

Bhútán, 1. polovina 20. století. Výška 27,5 cm. 27.5 x 17.0 cm

27 000 Kč / 1 108 EUR

Polychromované a zlacené dřevo. Podle indického hinduismu je mýtický okřídlený Garuda nižším božstvem, na němž cestoval bůh Višna. Bývá zobrazován s hrudí silného muže, křídly, drápy a zobákem orla a korunou na hlavě. Garuda v letu zakrýval křídly slunce a působil větrné smršti. V himalájské buddhistické tradici je Garuda také jinou podobou buddhy, která odstraňuje ze zemského povrchu nemoc a bolest způsobené touhou, nenávistí a hloupostí. V Bhútánu se tyto masky mimo jiné objevují při tancích spojených s každoročním náboženským festivalem Tsechu.