Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/04/2012, 14:00 / CHUANG PIN-CHUNG (1865-1955)–KRAJINA S VODOPÁDEM

< 152 >

CHUANG PIN-CHUNG (1865-1955)

KRAJINA S VODOPÁDEM

Čína, 50. léta 20. století. 34 × 34 cm. 34.0 x 34.0 cm

1 400 000 Kč / 57 475 EUR
2 400 000 Kč / 98 530 EUR

Tuš a barvy na papíře. Adjustováno na dvojí hedvábné borduře a rámováno. Dílo patří do vrcholného období malířovy tvorby, do poloviny 50. let 20. století. Tehdy se mu obnovil zrak po jeho dočasné ztrátě, a malíř, dle jeho vlastních slov, viděl krajinu zcela nově, v jiné, netušené kráse. V nápise autor hovoří o speciální technice použití barev, kterou na tomto obraze aplikoval. Dílo bylo zakoupeno ve státní galerijní prodejně na pekingské ulici Wan-fu-ťin roku 1955, tedy krátce před mistrovou smrtí. Literatura: J. Hejzlar, Čínská krajinomalba, Praha, Aventinum, 2011 J. Hejzlar, Chinese Watercolours, London, Octopus Books, 1978 J. Hejzlar, Masters of Shanghai School of Painting - katalog výstavy, Praha, 1968