Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/04/2012, 14:00 / KEIČÓ ŠINTÓ KATANA

< 199 >

KEIČÓ ŠINTÓ KATANA

Japonsko, přelom 16. a 17. století.

100 000 Kč / 4 105 EUR

Signováno: Moritaka 盛高. Délka čepele: 71 cm. Konstrukce čepele: hon zukuri. Forma hřbetu čepele: iori mune. Zúžení čepele ke hrotu: fumbari. Typ hrotu: ko kissaki. Řap čepele: kuridžiri , joko jasuri. Linie kalení: aktivní nioi deki komidare hamon. Textura překládání oceli: itame hada s dži nie, kinsudži, sunagaši hakikake bóši, etc. Záštita: marugata tecu dži Mito cuba 18. - 19. stol. s námětem postavy divadla Nó Šódžó s vějířem, džberu vína s naběračkou hišaku a šálkem sakazuki v technikách sukisagebori, ten zógan a taka zógan. Dote mimi, stříbrná obroučka gin fukurin. Kování: šinčú išime dži kanagu soroimono (fuči, kašira, kučigane, kurigata, kodžiri), šakudó kinmekki menuki s námětem borovice macu a vycházejícího slunce, hineri maki. Pochva: išime nuri saja s textem v archaizujících znacích, vyvedených v laku uruši, což je velmi neobvyklá forma votivního přípisu. Poznámka: čepel meče je velice rovná, evokující Kanbun šintó, ale nese metalurgické kvality starších mečů. Patrně se jedná o práci mečíře Moritaky z provincie Bungo 豊後 (škola Takada 高田). Wazamono, Tókó taikan, str. 660 .