Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/05/2011, 14:00 / ŽENSKÝ DHARMAPÁLA ŠRÍ DÉVÍ

1 >

ŽENSKÝ DHARMAPÁLA ŠRÍ DÉVÍ

Čína, 18. století. Výška 16,5 cm. 16.0 cm

90 000 Kč / 3 750 EUR
250 000 Kč / 10 416 EUR

Zlacený bronz. Ochranné božstvo Šrí Déví představuje buddhistickou obdobu krvežíznivé hinduistické bohyně Kálí. Je pokládána za strážkyni nauky a za ochrannou bohyni Lhasy a obou nejvyšších představitelů Tibetu, dalajlamy a pančhenlamy. Jako démonka s děsivým úšklebkem v obličeji, korunou z lebek a třetím okem na čele bočně sedí na divokém oslu a cválá přes moře krve usmrcených nepřátel. V levé ruce drží misku z lebky naplněnou krví. Sedlová pokrývka je zhotovena z kůže stažené z těla a hlavy zlého jakši, jehož přemohla. Pod ní visí dvě hrací kostky, jimiž se metá o další trvání života. Mimořádně kvalitní práce.