Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/05/2011, 14:00 / VELKÁ DEKORATIVNÍ MÍSA

< 197 >

VELKÁ DEKORATIVNÍ MÍSA

Japonsko, Arita, 1850 - 1875. Průměr 46 cm. Ø 46 cm

13 000 Kč / 541 EUR

Porcelán, malba kobaltem pod polevou, emaily a zlatem na polevě. V zrcadle mísy motiv grantových jablíček, okraje zdobí vějířovité výseče s motivy slivoně a bambusu a výseče s medailonky s letícími husami, vodními koly a travinami na podkladě jemné kosočtverečné mřížky. Na rubu motiv rozvilin s květy. Signováno přacími znaky Věčné mládí, bohatství a pocty. Velké dekorativní mísy patřily k významným uměleckým produktům aritských porcelánových dílen od počátků vývozu japonského porcelánu do Evropy holandskými obchodníky v poslední třetině 17.století a jejich výroba se znovu rozšířila v době obnoveného zájmu o japonské zboží na konci doby Edo. Aritští malíři při její výzdobě nepoužili ještě jasně modrý kobalt dovážený z Evropy, ale naopak šedavý pigment z Číny, což by ukazovalo, že tento předmět mohl vzniknout v prvním obdobím rozšířeného zájmu o toto zboží v 50. nebo 60.letech 19. století, kdy řada obdobného materiálu byla vystavena i na světových výstavách v Londýně (1862), Paříži (1867) nebo Vídni (1873). Využití blahopřejné signatury na dně mísy nasvědčuje, že výrobek měl splňovat kritéria kvalitně zpracovaného produktu vhodného i jako dar.