Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/05/2011, 14:00 / PÁR MEČŮ - DAIŠÓ

< 133 >

PÁR MEČŮ - DAIŠÓ

Dai: 15. - 16. století. Nagasa 64,7 cm. Šó: 1. pol. 16. století, hawatari 30,2 cm. 64.0 cm

300 000 Kč / 12 500 EUR
300 000 Kč / 12 500 EUR

Dai: Sue koto mumei katana Atrib. Mino. Cukurikomi: hon zukuri, čú kissaki. Nakago džiri - kuridžiri, jasuri ó sudžikai. Hamon: excelentní aktivní nioideki čódži gonome / midare, místy suguha, s množstvím hataraki, kinsudži, sunagaši,jó - jaki kuzure, bóši hakikake, ómaru, bó ucuri. Hada: kompaktní ko itame. Koširae: 18. - 19. stol., koišime dži šakudó katakiri bori mumei cuba s námětem unrjú (drak v oblacích), sign.Sašú džú Masacune saku 薩州 正常作, excelentní šakudó nanako - dži Gotó fuči - kašira s motivem čimeguri tacu (drak prolézající povrchem), katači bori kinmekki menuki s motivem lvíčků karašiši, černě lakovaná kuronuri saya. Jedná se o čúmon mono, velmi kvalitní meč zhotovený na objednávku, přesahující kvalitami většinovou hromadnou produkci kazuuči středního a pozdního období Muromači. O mečířově mistrovství i kvalitním použitém materiálu svědčí jak kvalitní kitae, tak množství hataraki a ucuri. Meč je zcela bez defektů, v původním plném, neobroušeném tvaru, s fumbari (bez ubuha). Meč je ve starém poliši hadori s migaki. Koširae odpovídá kvalitě čepele, výrobce cuby Masacune 正常 (psáno též znaky政常) tvořil v Sacumě v druhé polovině 18. stol., v období éry Tenmei天明 (1781 - 1789). Doporučen posudek NBTHK. Šó: Excelentní čú koto wakizaši Sign. Nóšúdžú Kanekijo 農州住兼清. Cukurikomi: hira zukuri. Hamon: nioi deki hirosuguha s ko aši, místy jaki kuzure, nidžúba, bóši ómaru Hada: itame, místy nagare, s čikei. Nakagodžiri - kuridžiri, iori mune, jasuri ósudžikai. Koširae: 18. - 19. stol., migaki dži sudó katakiri bori mumei cuba s námětem unrjú (drak v oblacích), excelentní šakudó nanako - dži Gotó fuči - kašira s motivem suirjú (drak ve vlnách), katači bori kinmekki menuki s motivem draka, kogatana sign. Iga no kami Kijokata, šakudó nanako dži kozuka s florálním motivem, kuronuri saja, samégawa prvotřídní kvality s ojacubo. Jedná se o excelentní meč v plném tvaru, poliši a bez defektů. Mečíř Kanekijo tvořil v provincii Mino ve městě Seki v období Tenbun天文(1532 -1555) . Dlouhý meč od Kanekija je v Tókó taikan (str.79) odhadnut na 2,8 mil.Jpy. S japonským posudkem (origami kanteišó). 1. pol. 16. století. Hawatari 30,2 cm.