Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/05/2011, 14:00 / OBŘÍ BITEVNÍ ŠIN-ŠINTÓ KATANA - ZANBATÓ

< 134 >

OBŘÍ BITEVNÍ ŠIN-ŠINTÓ KATANA - ZANBATÓ

1. polovina 19. století. Nagasa 83 cm. 83.0 cm

150 000 Kč / 6 250 EUR
150 000 Kč / 6 250 EUR

Signovaná nidžimei Munecugu 宗次 a s vyzlaceným výsledkem testu seku (tamešigiri) futacu dó 二つ胴 (dvě lidská těla rozetnuta jedním sekem). Hon zukuri, košizori, aktivní nioideki čódži midare s množstvím hataraki, kinsudži, sunagaši, jaki kuzure etc., hada pravděpodobně mokume Koširae: Mokkó gata cuba zhotovená z přelakované kůže (nerikawa cuba). Příslušenství (kabutógane, fuči, kučigane, semegane a išizuke) je ve stylu handači koširae, issaku soroi, v železe dekorovaném v technice suricuke zógan s motivem sakurových květů na rybářské síti. Menuki z šakudó, oplet ve stylu hira maki, kuro nuri saya. Jedná se o vzácný obří bitevní meč zanbató 斬馬刀 (meč na sekání koní), rozměry dramaticky přesahující klasický meč katana. Mečíř Koyama Munecugu (1803 - 1872, Fudžiširo Džó-džó saku) často spolupracoval s tehdejším profesionálním mistrem tamešigiri Jamada Jošimasa Asaemonem a nechával u něj testovat čepele mečů, které zhotovil, na popravišti při vězení v Denma-čó. Nejvíce mečů s výsledkem sekacích testů pochází z období éry Tembó (1830 - 1844) a v oné době se také u Munecugua setkáváme s nidžimei (dvouznakovou signaturou). Publikováno v Cuba, záštita japonského meče, str.18., 19. (Bušidó, Praha 2010), vystavováno na výstavě Pocta japonskému meči, Masarykovo muzeum, Hodonín 2008.