< 171 >

KALAMÁŘ

Čína, 18. století. Průměr 6,3 cm. Ø 6 cm

14 000 Kč / 583 EUR
14 000 Kč / 583 EUR

Porcelán, zelená seladonová poleva s umělou krakeláží. Tento malý kalamář představuje ukázku porcelánů oblíbených svojí jednoduchostí mezi čínskými literátskými vrstvami. Jeho ušlechtilý tvar potvrzuje, že předmět vznikl v době největšího rozmachu obdobných porcelánových nádob, tedy v období Kchang-si, kdy vrcholila obliba monochromaticky zdobeného porcelánu, na kterém nechávali řemeslní mistři vyniknout čistotě ušlechtilého tvaru a harmonii dokonale zvládnuté barevné glazury.