Arcimboldo / Aukce / Asiatika 24/10/2010, 14:00 / MUMEI ŠINTÓ KATANA

< 212 >

MUMEI ŠINTÓ KATANA

Období Edo (1603 - 1868). 68.2 cm

150 000 Kč / 6 250 EUR
210 000 Kč / 8 750 EUR

Sign.: Heiandžó džú Hirojuki. Nagasa (délka čepele): 68,2 cm. Sori (zakřivení čepele): 1,8 cm. Cukurikomi (forma): hon zukuri. Hada (textura): itame. Hamon (linie kalení): nioi deki ko notare tagari madžiri. Horimono (rytina): suirjú (drak ve vlnách), kvalitní práce. Koširae (montáž): železná Mito cuba, 18. – 19. stol. s námětem čínského lvíčka karašiši, rozměry 7 x 6,6 cm Fuči – kašira šakudó nanako/migaki dži s motivem koinu (pes) a myši
s lampiónem čóčin, sign. Hódžu. Mistr Hódžu působil v provincii Šinano kolem poloviny 19. století. Kuronuri saya s rodovým znakem mon klanu Minamoto, doplněným sekundárně až ve 20. stol. Poznámky: Hirojuki byl v 1. pol. 17. stol. významným žákem slavného Horikawa Kunihiroa, otce šintó, v Kjótu v Horikawě. Později získal titul Tango no kami. Zhotovoval většinou tantó a wakizaši, katana a tači jen zřídka. Čepel je ve starém poliši, doporučen tradiční brus sašikomi a kantei NBTHK.