< 259 >

LAKŠMÍ S LAMPOU

Severní Indie, 19. stol. 28.0 cm

13 000 Kč / 541 EUR
20 000 Kč / 833 EUR

Bronz. Bohyně Lakšmí, manželka boha Višnua, drží v rukou indickou rituální olejovou lampu dípá. Lakšmí bývá tradičně považována za indický ideál ženské krásy. Dlouhé vlasy spletené do copu, výrazná ňadra a dvojité prohnutí těla jsou typickými prostředky vyjádření tohoto indického ideálu. Bohyně stojí na vysokém zvonovitém podstavci. Provenience: sbírka Bohuslava Slánského, Praha.