< 56 >

HLAVA BÓDHISATTVY

Jihozápadní Čína, 8. stol. 34.0 cm

800 000 Kč / 33 333 EUR

Hlava vytesaná z jednoho kusu tvrdého černého kamene. Mimořádně vzácné a nezvyklé zobrazení bódhisattvy, pravděpodobně bohyně
Kuan-jin. Hlava je protáhlá, z bočního pohledu výrazně zploštělá, byla určená k pohledu zepředu. Oválný obličej pravidelných rysů s plnými tvářemi, nápadně širokým až masitým nosem. Očnice jsou pravidelné, oči přivřené, rty plné, avšak menší, v bradě důlek. Sensuální provedení dokládá vliv indického umění, který byl za Tchangů nepřetržitě živý. Bohaté vlasy, vedené v pečlivých pramínkách do dvojitého uzlu, nad čelem vytvářejí obloučky. Nečleněnou čelenku zdobí lineární prohýbaný geometrický dekor, linie pokračují na výrazně odstávajících ušních boltcích, příznačných pro pozdější období dynastie Tchang a Sung. Plochá hlava a kresba vlasů i stylizace účesu jsou však jednoznačně tchangské. Provedení zřejmě vychází z proudu esoterického buddhismu, který do Číny za Tchangů začal pronikat. Hlava je umístěna na dřevěném jehlanovitém podstavci s reliéfním květinovým dekorem. Provenience: Hlava pochází ze sbírky význačného českého sběratele Josefa Martínka (1888 - 1976). Ten jí zakoupil přímo na prodejní výstavě známého švédského sběratele čínského umění E. A. Strehlneeka v Tokyu, pořádané v Tokyo Art Clubu v roce 1929. Hlava je v katalogu vyobrazena pod pořadovým číslem 7. Katalog výstavy s věnováním přímo Josefu Martínkovi panem Strehlneekem je přiložen.