Arcimboldo / Aukce / Asiatika 24/10/2010, 14:00 / BUDDHA LÉČITEL BHAJŠADŽJAGURU

< 58 >

BUDDHA LÉČITEL BHAJŠADŽJAGURU

Dynastie Čching, 19. stol. 20.0 cm

18 000 Kč / 750 EUR
26 000 Kč / 1 083 EUR

Bronz a emaily. Bhaišadžjaguru sedí na jednoduchém lotosovém trůnu ve vadžrovém sedu (sans. vadžrasána).
Je oblečený do mnišského roucha, jehož vrchní část je vykládána barevnými emaily s rostlinnými motivy. Emaily se objevují i na spodní části lotosového trůnu. Buddha má typický účes s kudrnatými vlasy a výstupek ušníša. Má velmi dlouhé ušní lalůčky. Jeho pravá ruka je spuštěna k zemi
v gestu plnění přání (sans. varada mudra), v níž svírá symbolicky naznačenou rozkvetlou ratolest. V levé ruce drží misku na almužny nebo hmoždíř na přípravu léků, z kterého vyrůstají léčivé rostliny.