< 48 >

BUDDHA GAUTÁMA

Období Čchien-lung, počátek 18. stol. 13.0 cm

60 000 Kč / 2 500 EUR
340 000 Kč / 14 166 EUR

Zlacený bronz. Postava sedí v lotosové pozici dhjánasana, ruce zaujímají gesto bhúmisparšamudra. Pravá ruka, natažená dolů přes koleno s dlaní otočenou dovnitř, se dotýká země. Levá spočívá na klíně s dlaní vzhůru. Buddha je oblečen v dohti, odkrývající pravé rameno, s rytým květinovým lemem. Uprostřed čela znaménko Buddhovy duchovní velikosti - úrna. Na holém temeni vystupuje hrbol ušniša, vlasy v úrovni uší jsou hladce sčesány, avšak konce se vlní. Kučeravé vousky na tváři naznačují, že Buddha byl cizincem ze západních zemí a dosud nedošel osvícení.