Arcimboldo / Aukce / Asiatika 08/12/2016, 15:00 / ČCHIOU JING (1493-1560) - PODLE–DRAČÍ ČLUNY

< 168 >

ČCHIOU JING (1493-1560) - PODLE

DRAČÍ ČLUNY

Čína, 18.-19. století. 38 x 393 cm.

60 000 Kč / 2 264 EUR
65 000 Kč / 2 452 EUR

Tuš a barvy na hedvábí. Horizontální svitek v brokátové montáži. Signováno: Š'-fu Čchiou Jing (č'). Pečeť: Š'-čou. Připojen kolofon sběratele psaný tuší na papíře a datovaný roku „wu-wu", což odpovídá roku 1758 či 1858. Signováno: Ťiang-šang, Ta Čchuej-sien. Pečetě: Ťiang-šang Ta šeng, Ta. Na svitku je vyobrazena skupina ornamentálních plavidel, mezi nimiž jsou větší dračí lodě, ale i menší čluny ve formě různých vodních živočichů: ryb různých podob, korýšů a obojživelníků. Větší lodě nevezou pasažéry, ačkoliv na třech lodích předvádějí kejklíři kejkle na hrazdách. Naopak na menších lodích jedou ženy, nikoliv muži. Asi v jedné čtvrtině délky svitku je pásmo přerušené svahem s pokroucenou borovicí. Tento nápadný detail je pravděpodobným odkazem na školu Wu, kam bývá tento suzhouský malíř řazen. Zelenomodré zbarvení svahu zase odkazuje na hory v historizujícím stylu, jaké často maloval. Po dalších dvou čtvrtinách zasahuje mezi čluny vysoký obloukový most z bílého kamene, na jehož vrcholku stojí tři víly. Nedaleko mostu, v poslední čtvrtině svitku, se zvedá opevněný břeh a na něm pevnost, vklíněná mezi zvedající se hory. Uvnitř se za účasti seřazených vyzbrojených šiků ve stanech odehrává setkání čínského a mongolského panovníka. Volné prostranství před hlavním otevřeným stanem vyplňují dvě tančící dívky.