Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/05/2011, 14:00 / THANGKA - SARVABUDDHADÁKINÍ

< 2 >

THANGKA - SARVABUDDHADÁKINÍ

Tibet, 18. století. 54 × 36 cm. 54.0 x 36.0 cm

28 000 Kč / 1 166 EUR
29 000 Kč / 1 208 EUR

Malba minerálními pigmenty na plátně. Rámováno. Dákiní jsou ženské bytosti s nadpřirozenými schopnostmi, které pomáhají praktikujícím v zasvěcování do tantrických nauk. Sarvabuddhadákiní (tib. Naro khadöma), patronka školy Sakjapa, má červené tělo, je nahá a ozdobena pouze náhrdelníkem z lebek a dalšími šperky. Pije krev z lebky, kterou drží v levé ruce, přes rameno má přehozenou hůl. V pravé ruce svírá rituální sekáček. Stojí na tělech nepřátel buddhistické nauky. Kolem sebe má plamennou aureolu. Po její pravé a levé straně jsou další postavy dákiní. V horní části thangky sedí po stranách na lotosových trůnech gelugpovští lamové a uprostřed božstvo s červenou barvou těla, které drží v pravé ruce rituální bubínek a v levé misku z lebky naplněnou krví, a hůl. Ve spodní části obrazu uprostřed tančí pár kostlivců Čitipati, kteří jsou častými společníky Jamy, Pána smrti. Napravo je jeden z mahásiddhů hrající na trubku ze stehenní kosti a nalevo pravděpodobně Mahákála.