Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Jacopo Zucchi (c.1540/42-1589/96)–Svatá rodina se sv. Janem Křtitelem

< 3 >

Jacopo Zucchi (c.1540/42-1589/96)

Svatá rodina se sv. Janem Křtitelem

Olej na dřevě, c. 1590-1595. 120.0 x 90.0 cm

650 000 Kč / 26 000 EUR
650 000 Kč / 26 000 EUR

Panna Marie klečí na zemi, má výrazný, typicky barevný šat a v klíně poskládanou bílou drapérii, ve které je uložen nahý malý Ježíš. Ten vztahuje ruce ke svatému Janu Křtiteli, který ve své levé ruce drží stehlíka. Tento pták je symbolem Kristova utrpení, neboť Kristu vytrhával z čela ostny z trnové koruny a poté, co se potřísnil jeho krví, zčervenalo mu peří. Scéna je tedy předzvěstí Kristovy smrti, což může vysvětlovat pochmurný pohled Panny Marie. V pozadí vlevo nahoře je zobrazena další žena, což by mohla být buď Perpetua či Felicita. Nahoře uprostřed je pak již jen kresebně naznačený svatý Josef. Částečnou inspirací mohl být pro umělce obraz od Raphaela nazvaný Svatá rodina Františka I. z roku 1518 uložený v Louvru. Barvy jsou jasné, inkarnáty působí až porcelánovým dojmem a celková stylistická charakteristika odkazuje na toskánský manýrismus. Znalecký posudek: Dr. Alessandro Delpriori, University of Florence