Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / ALESSANDRO PIAZZA (ČINNÝ 1665–1727) –Slavnostní banket při svíčkách

< 53 >

ALESSANDRO PIAZZA (ČINNÝ 1665–1727)

Slavnostní banket při svíčkách

100 x 135 cm každý.

1 000 000 Kč / 40 000 EUR

Olej na plátně. Znalecký posudek: Dr. Dario Succi, Gorizia. Autorem těchto dvou impozantních protějškových obrazů je významný malíř Alesandro Piazza, který se ve svých dílech snažil zachytit jak každodennost Benátek, tak zároveň různé slavnostní události. Nejen díky tomu je považován za jednoho z nástupců Josefa Heintze mladšího. První plátno představuje tzv. Ridotto, tedy přízemní křídlo paláce Dandolo, kde bylo provozováno první veřejné kasino. Stěny herního sálu jsou zdobeny zlatými kůžemi, od stropu visí dva jednoduché dřevěné lustry. Vpravo se nacházejí vstupní dveře a vlevo pak dveře do místnosti s občerstvením. S hlavním sálem sousedilo několik menších pokojů se stoly s kartami, určenými pro hry jako basetta, biribi či faro a mnoho dalších. Hazardní hry byly často doprovázeny účastí v kostýmech a maskách, jak to můžeme vidět na obraze. Také bylo volně dovoleno flirtovat s kurtizánami, jejichž společnost někdy nahrazovala finanční výhru. Dosáhlo to tak neúnosné míry, že byla roku 1774 tato herna uzavřena. Druhé vyobrazení ukazuje salon jeptišek v benediktinském klášteře San Zaccaria. Klášter byl nejslavnějším z ženských klášterů města, v průběhu dekád přilákal mnoho dcer důležitých jménem i postavením, které s sebou přinesly často věno či dědictví, a díky tomu se mohly oblékat v souladu se svou aristokratickou třídou. Scéna je oživena slévajícím se davem lidí různého postavení a majetku, vidíme zde soudce, šlechtice, elegantní dámy, ale i mrzáky, žebráky nebo harlekýna v doprovodu davu dětí, který zastupuje bezstarostný a pestrý benátský svět.