Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / SEBASTIANO CONCA (1680–1764)–Diana se psy a putti

< 24 >

SEBASTIANO CONCA (1680–1764)

Diana se psy a putti

127 x 133 cm

375 000 Kč / 15 000 EUR

Olej na plátně. Signováno: Sebastiano Conca. Znalecký posudek: Prof. Dr. Nicola Spinosa, Neapol. Ústředním motivem tohoto vyobrazení je římská bohyně lovu se svými typickými atributy – srpkem měsíce na vršku hlavy a toulcem se šípy, který drží jeden z vyobrazených putti. Dalším určujícím symbolem jsou tři lovečtí psi, kteří doplňují kompozici pololežící Diany a tří dovádějících andílků. Bohyně je zahalena do bílého, bohatě řaseného roucha, jež krásně podtrhuje modelaci její figury. Přes jedno koleno a klín má Diana přehozený růžový plášť, který stejně jako celá postava Diany směřuje diagonálně z levého dolního rohu do pravého horního. Celý výjev se odehrává v pochmurné hnědavé krajině se stromy a kamením. Na ústředním kameni polehává právě bohyně, přičemž jednou rukou se opírá o další kámen a druhou ukazuje směrem ven z obrazu. Ve spodní části je zobrazen ležící putti, oděný jen do modravého pláště, jenž jemně kontrastuje s jeho objemným tělíčkem a krásně koresponduje s barevností šatu římské bohyně.