Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / GIUSEPPE RECCO (1634–1695) –Poseidon s úlovkem

< 29 >

GIUSEPPE RECCO (1634–1695)

Poseidon s úlovkem

96 x 72 cm

375 000 Kč / 15 000 EUR

Olej na plátně. Signováno: GR. Giuseppe Recco se narodil v Neapoli a umělecké vzdělání získal pravděpodobně u svého otce Giacoma a strýčka Giovanniho Battisty. Specializoval se převážně na malbu zátiší. Velkou část svého díla vytvořil Recco ve Španělsku, kde se jeho rostlinné a živočišné kompozice těšily velké oblibě. Po návratu do rodného města byl ovlivněn Caravaggiem a maloval převážně náměty s mořskou tématikou. Na tomto obraze je zpodoben starořecký bůh moře a vodních živlů Poseidon, který v náruči nese dary moře – velkého kraba, chobotnici a vícero druhů ryb. Jeho obnažené svalnaté tělo je po pas ponořeno ve vodě. Poseidonův pohled je zádumčivý a směřuje do pravého dolního rohu. Tvář je zarostlá vousem, jeho hlavu zdobí mušle, červené korály a vodní řasy. Na pozadí vidíme temnou oblohu a rozbouřené vlny, vpravo je naznačeno létající ptactvo a několik ženských postav, které nejspíše reprezentují mořské nymfy.