Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / PIETER GIJSELS (1621–1690)–Párové krajiny

< 48 >

PIETER GIJSELS (1621–1690)

Párové krajiny

28,5 x 26 cm.

225 000 Kč / 9 000 EUR

Olej na dubovém dřevě. Znalecký posudek: Dr. Klaus Ertz, Lingen. Tyto dvě krajinomalby vytvořil Pieter Gijsels kolem roku 1660. Pro tuto dataci mluví hlavně fakt, že je Gijsels doložený v roce 1650 jako mistr antverpského cechu. Umělec ovládal nejen malbu krajin, ale i malbu figurální. Vedle Jana Brueghela mladšího je jedním z nejkvalitnějších nástupců Brueghela staršího. V jeho obrazech se často objevuje motiv slunečního světla, které prostupuje mraky a korunami stromů. Tuto dominantní složku můžeme pozorovat i u těchto dvou krajinomaleb. Jeho obrazy na dřevě a mědi jsou většinou menších formátů a zaujmou modrostříbrnou barevností a mlhavou atmosférou, které krajinám dávají poetickou, někdy až pohádkovou náladu venkovského života koncem 17. století. Pro připsání těchto nesignovaných maleb právě Gijselsovi mluví velké barevné plochy, použité pro zobrazení cesty a nebes, stejně tak jako výjimečně detailní rukopis, díky němuž můžeme Gijselse označit jako jednoho z nejlepších miniaturistů.