Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / GABRIEL BELLA (1730–1799)–Náměstí sv. Marka

< 47 >

GABRIEL BELLA (1730–1799)

Náměstí sv. Marka

1780–1785. 68 x 84 cm. 68.0 x 84.0 cm

200 000 Kč / 8 000 EUR
200 000 Kč / 8 000 EUR

Olej na plátně. Znalecký posudek: Dr. Dario Succi, Gorizia. Barokní umělec Gabriel Bella žil a tvořil převážně v Benátkách, ve své tvorbě se soustředil na zachycení městské nálady a místních staveb. Konkrétně v tomto díle se divák ocitá uprostřed velkoryse pojednaného náměstí Svatého Marka v Benátkách a naskýtá se mu pohled na jednu z nejvýznamnějších památek města, tedy baziliku. Jako předobraz a inspirace sloužil lept Michela Marieschiho, který byl součástí série jednadvaceti pohledů na Benátky (Magnificentiores Selectioresque Urbis Venetarium Prospectus), publikované v roce 1741. Tato malba má stejné perspektivní nastavení a do velké míry odpovídá předloze také stínováním. Vedle soudobé architektury můžeme na obraze vidět množství procházejících se osob různého sociálního rozvrstvení. Celkový výjev je zářným příkladem toho, jak umělec dokázal zachytit atmosféru místa a docílit tím názorného popisu benátského života konce 18. století. Obraz pochází z let 1780 až 1785, kdy byl umělec na vrcholu své umělecké kariéry a expresivních schopností. Jeho práce byly vysoce ceněny i tak významnými sběrateli, jako byly italské rodiny Querini a Giustininani.