Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / GERARD DE LAIRESSE (1641–1711)–Hostina Kleopatry a Marka Antonia

< 38 >

GERARD DE LAIRESSE (1641–1711)

Hostina Kleopatry a Marka Antonia

67 x 84 cm.

200 000 Kč / 8 000 EUR

Olej na plátně. Signováno: GL. Gerard de Lairesse s oblibou maloval mnohafigurální historické a mytologické výjevy, které často doplňoval klasickou architekturou v pozadí. Tato architektura bývá perspektivně dobře zvládnutá. Umělec měl také velký cit pro jemné a přesné provedení nábytku, koberců či závěsů. Na tomto vyobrazení vidíme velkolepou hostinu, které se účastní nejvybranější společnost. Největší akcent, jehož je dosaženo použitím světlých a jasných barev, je na samotné Kleopatře, která je napůl zahalena do bohatě nařasené modré drapérie. Laškovně se dívá směrem na Marka Antonia, zobrazeného opodál v tanečním postoji. Zbytek scény je spíše v zemitějších tónech a postavy v pozadí se pomalu vytrácí. Celý výjev se odehrává v interiéru s průhledem do zahrady skrze arkády. Kromě mužů a žen z vyšší společnosti jsou zde zobrazeni také sluhové, děti, pes, v pozadí pak socha Merkura s okřídleným kloboukem a holí a socha Neptuna s trojzubcem.