< 13 >

Francesco II Bassano (1549 - 1592)

Sv. Jeroným

olej na plátně 55.0 x 61.0 cm

120 000 Kč / 4 800 EUR
120 000 Kč / 4 800 EUR

Francesco Bassano mladší, přezdívaný také Francesco Giambattista da Ponte, byl italský malíř období renesance. Pocházel z malířské rodiny. Jeho otec Jacopo Bassano byl jeho prvním učitelem. K jeho nejvýznamějším dílům patří část výzdoby Dóžecého paláce v Benátkách. Jeroným byl křesťanský spisovatel, teolog a překladatel bible. Katolická církev jej řadí vedle sv. Ambrože, Augustina a Řehoře Velikého mezi čtyři velké západní církevní Otce. Byl zřejmě nejtalentovanějším znalcem jazyků v křesťanském prostředí 4.–5. století a jediným z církevních Otců, který výborně ovládal hebrejštinu. Malba ho zobrazuje při studiu svatého Písma. Výjev je laděný do zemitých tónů s akcentací na výrazný typický červený plášť neboť podle tradice byl Jeroným kardinálem.