< 56 >

Alessandro Magnasco (c.1667 - 1749) & Antonio Francesco Peruzzini (c.1650 - 1724)

Mniši v krajině

olej na plátně 88.0 x 117.0 cm

370 000 Kč / 14 800 EUR
370 000 Kč / 14 800 EUR

Obraz je společným dílem dvou výrazných severoitalských malířů: Autorem figur modlících se mnichů je Alessandro Magnasco, rodák z Janova, který většinu svého života strávil v Miláně a v medicej-ských službách ve Florencii. Je znám jako vynikající portrétista, ale též autor fantazijních krajin a žánrových obrazů. Charakteristické pro jeho rukopis jsou rychlé tahy štětcem a hra světel. Divoká krajina, do které je výjev zasazen je dílem Antonia Francesca Peruzziniho, pocházejícího z Ancony. Jeho specialitou byly především krajiny. Spolupráce obou umělců trvala od devadesátých let 17. století až do Peruzziniho smrti v roce 1724. Dílo pochází ze sbírky hraběte Michaila Dmitrijeviče Botourlina, syna známého ruského sběratele a učence, generála Dimitriho Petroviče Buturlina (1763-1829), který se v roce 1817 přestěhoval z Ruska do Florencie. Na zadní straně plátna se nachází nápisy: "c.te Michel Botourlin/1839" a na rámu obrazu číslo 542 - pravděpodobně inventární číslo ve sbírce. (expertiza: Anna Orlando, Janov)