< 11 >

Carlo Portelli (c.1508 - 1574)

Madona s dítětem

olej na plátně nalepeném na dřevě 13.0 x 10.0 cm

150 000 Kč / 6 000 EUR
0 Kč / 0 EUR

Carlo Portelli byl italský renesanční umělec působící převážně ve Florencii, kde namaloval řadu významných zakázek pro místní kostely, včetně například Santa Maria Maggiore. Byl žákem malíře Ridolfa Ghirlandaia. Malé plátno zobrazuje tříčtvrteční postavu panny Marie, držící nahé, lehce baculaté dítě. Malý Ježíš je zde zobrazen jako neposedné dítě v náruči matky, což kontrastuje s typickým gestem pravé žehnající ruky. Vzhledem k proporcím ženské figury a pohledu dítěte směřujícím dolů, lze předpokládat, že se dole nacházela další postava, která dnes již chybí, protože obraz byl oříznut. Na obraze je starý štítek z předchozí aukce, který obraz přisuzuje Francescu Salviatimu, ale z chronologického hlediska se jedná zřejmě o omyl. Nicméně lze říci, že se jedná o dědictví tohoto umělce a obecně umění florentské malby. (expertiza: Alessandro Delpriori, PhD, Università di Firenze)