< 54 >

Alessandro Piazza (činný 1665–1727)

Kasino v sále Ridotto v paláci Dandolo v Benátkách

olej na plátně 84.0 x 117.0 cm

500 000 Kč / 20 000 EUR
0 Kč / 0 EUR

Autorem obrazu je významný malíř Alesandro Piazza, který se ve svých dílech snažilzachytit život v Benátkách: každodenní i slavnostní. Je považován za jednoho z nástupců Josefa Heintze mladšího. Plátno představuje tzv. Ridotto, tedy přízemní křídlo paláce Dandolo, kde bylo provozováno první veřejné kasino. Stěny herního sálu jsou zdobeny zlacenou koženou tapetou, od stropu visí tři jednoduché dřevěné lustry. S hlavním sálem sousedí několik menších pokojů s karetními stoly. Hráči hazardních her často do kasina přicházeli v kostýmech a maskách pro zábavu i pro zachování anonymity. Typická je i přítomnost kurtizán, jejichž společnost někdy nahrazovala finanční výhru. (expertiza: Dario Succi, Gorizia)