< 46 >

Francesco Solimena (1657 - 1747) - připsáno

Alegorie řeky

olej na papíře nalepený na plátně 33.0 x 61.0 cm

100 000 Kč / 4 000 EUR
0 Kč / 0 EUR

Francesco Solimena byl plodným italským malířem barokní éry. Pocházel ze zavedené rodiny malířů a kreslířů. Jeho mecenášem byl kardinál Vincenzo Orsini (pozdější papež Benedikt XIII.). Od roku 1690 patřilo jeho malířské studio v Neapoli k nejvýznamnějším. Inspiraci nacházel u římských barokních mistrů Luca Giordana, Giovanniho Lanfranca či Mattia Prettiho.. Je autorem mnoha fresek a oltářních obrazů, ale věnoval se i námětům světským, dvorským a mytologickým a portrétům. Jeho četné přípravné kresby často mísí média a kombinují inkoust, křídu a akvarel. Malba zobrazuje alegorii blíže neurčené řeky. V řečtině i latině je řeka rodu mužského a tradičně se znázorňuje jako mužská postava držící nádobu, ze které vytéká voda. Figura v horizontální poloze se dívá po proudu řeky, směrem do obrazu. Pozadí je tmavé, postava z něj vystupuje a tělo je modelováno pomocí stínů. Světlo je v soustředěno na nahé mužské svalnaté tělo.