< 77 >

SELADONOVÁ MÍSA

Čína, Lung-čchüan, dynastie Ming, 15. století. Průměr 47 cm. Ø 47 cm

70 000 Kč / 2 800 EUR

Porcelán zdobený seledonovou glazurou. Mísa s širokým, plochým dnem a mírně zaoblenými stěnami je v zrcadle zdobena rytým vzorem nekonečné perly, obklopeným pásem rostlinných rozvilin a motivem stylizovaných oblak. Kontrastem tmavších odstínů polevy v zářezech a světlejších odstínů na vystouplých částech řezby bylo dosaženo efektu plastičnosti. Jadeitově zelená, seladonová, krakelovaná poleva pokrývá přední i zadní stranu mísy s výjimkou širokého prstence na podední.