< 95 >

VELKÁ VÁZA TVARU KUŽELKY

Čína, období Kchang-si (1662-1722). Výška 75 cm. Ø 25 cm

85 000 Kč / 3 400 EUR
90 000 Kč / 3 600 EUR

Porcelán zdobený kobaltovou glazurou a malbou zlatem na polevě. Malovaný dekor vázy provedený svižnými tahy štětce zachycuje ideální horskou literátskou krajinu s pavilónky a poustevnami. Hrdlo zdobí blahopřejné symboly a meandrový pás. Podobně tvarované vázy buď s modrobílou výzdobou, nebo s emailovou dekorací byly oblíbeným dovozním artiklem z Číny na přelomu 17. a 18. století. V tomto období se nejčastěji setkáme i s výrobky, které využívaly modrou kobaltovou glazuru zdobenou malbou zlatem nebo stříbrem na polevě. Právě malba zvýrazněná modrým pozadím představovala zajímavou ukázku porcelánové tvorby, kterou kromě Číny využívali keramici rovněž v japonské Aritě. Bohužel jemná zlatá výzdoba byla výrazně náchylná k poškození, což vedlo k tomu, že tvůrci později od podobně dekorovaných předmětů upouštěli.