< 96 >

VELKÁ MODRÁ VÁZA S MOTIVEM FÉNIXŮ A KAMELIÍ

Čína, dynastie Čching, 19. století. Výška 48 cm. Ø 19 cm

70 000 Kč / 2 800 EUR

Porcelán, kobaltová glazura, malba zlatem na polevě. Váza baňatého tvaru s doširoka rozevřeným hrdlem je na vnějších stranách zdobena kobaltovou glazurou pokrytou malbou zlatem. Hlavní dekor je tvořen párem fénixů s kaméliemi, rozvilinami a listy. Motiv doplňují blahopřejné motivy nekonečné svastiky a znaků dlouhého věku. Na hrdle motivy chryzantém v rozvilinách, pod zlaceným okrajem je aplikován motiv žezla žu-i, symbolu dlouhověkosti a splněných přání. Pár fénixů pak odkazuje k blahobytu, dobré úrodě a štěstí. Vnitřek vázy je bílý, dvojitý modrý kruh na podední vyvedený kobaltem pod glazurou je lehce patrný.