< 179 >

WANG ČCHING-FANG (1900-1956)

STOJÍCÍ HŘEBEC

Čína, nedatováno. 106 x 52,5 cm. 106.0 x 52.5 cm

22 000 Kč / 880 EUR
55 000 Kč / 2 200 EUR

Tuš a barvy na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Signováno: „Man-tang Šang-žen alias Wang Čching-fang namaloval myšlenku." Pečeť pod signaturou: Wang Čching-fang. Pečeť sběratele vlevo dole: Chuo Lan (tj. Holan). Provenience: sbírka Karla Holana. Wang Čching-fang absolvoval v Nankingu Státní akademii, pak se přesunul do Pekingu a studoval u Čhi Paj-š'e a Sü Pej-chunga, což je na tomto svitku z drahého ručního papíru velmi patrné. Koně patří k hlavním námětům tohoto malíře, vedle ryb, květin a ptáků. Wang se řadí k představitelům moderní tušové malby, postavené na energických tazích a postihující především myšlenku díla. Znamená vlastenecky motivovaný návrat k tradici po desetiletích pokusů o moderní výraz v evropském duchu. Po založení ČLR byl jmenován profesorem na Ústřední výtvarné akademii v Pekingu, jinými slovy dosáhl na tehdy nejvyšší možný post.