< 189 >

LI KCHE-ŽAN (1907-1989)

RYBÁŘSKÁ VESNICE V MLZE A DEŠT

Čína, nedatováno, 52 × 80 cm. 80.0 x 52.0 cm

8 000 000 Kč / 320 000 EUR
11 000 000 Kč / 440 000 EUR

Tuš a barvy na papíře. Kompoziční osou tušové malby je řeka, podél níž jsou seřazena rybářská obydlí, v horním plánu se tyčí hory částečně zahalené mlhou. Po řece pluje člun s kormorány, lodivod je jediná lidská bytost v tomto tajemném a nostalgickém výjevu. Ráz architektury odpovídá malířově rodišti v severním Ťiang-su. Pod pečetěmi menším písmem Li Kche-žan chua – namaloval Li Kche-žan. Pečetě (1) Li, (2) Kche-žan; v levém dolním rohu pečeť sběratele. Jde o reprezentativní dílo, na němž Li Kche-žan rozvinul své pojetí zásadní přeměny čínské tušové malby, zvrat stylu (bien ke). Pod vlivem určitých direktiv ve výtvarném umění se posouvá od figuralistiky ke krajině, jistě proto, že začal malovat v plenéru: v roce 1954 a zas 1956 byl vyslán na 3měsíční cesty po Číně. Přeměna námětu a techniky se objevuje na jeho malbě z let 1956-9, mistrovství docílil v období 1960-65, vrací se k ní opět koncem 80. let, avšak v barevnějších laděních. Li Kche-žan je jedním z nejvýznamnějších čínských malířů 20. století. Vyšel z velmi chudého prostředí, přesto dokázal vystudovat na výtvarné škole v Chang-čou a stal se učitelem. Za války žil v Čchung-čchingu a vypracoval si vlastní styl tušové malby. Od roku 1946 žil v Pekingu, kde se sblížil s malířem Čchi Paj-š', v 50. letech vyučoval na Ústřední výtvarné akademii. Za Kulturní revoluce byl poslán na převýchovu na venkov a v malbě se vrátil až v polovině 70. let. Provenience: sbírka českého sinologa Josefa Hejzlara (1927–2012). Publikováno: Eva Rychterová, Li Kche-žan, NČVU, Praha 1963, ill.27 Josef Hejzlar: Chinese Watercolours, Cathay Books, London, 1978, ill.110 Josef Hejzlar: Čchi paj-š' a jeho slavní žáci, Galerie Zdeněk Sklenář, Praha, 2007, str.83 Josef Hejzlar: Čínská krajinomalba, Aventinum, Praha, 2010, str.210