< 204 >

HEDVÁBNÁ VÝŠIVKA S MOTIVEM NAROZENINOVÝCH OSLAV

Čína, 20.století. 43 × 186 cm. 43.0 x 186.0 cm

15 000 Kč / 600 EUR

Umně propracovaná výšivka nás zve na velkolepé oslavy 80. narozenin generála Kuo C'-i (697–781), známého též jako princ Čung-wu z Fen-jangu . Kuo C'-i je považován za jednoho z největších generálů čínské historie. Výšivka je vyvedena na slavnostním červeném pozadí na černém saténovém podkladě a výjev rámovan zdobným lemem s motivem netopýrů symbolizujících štěstí. Kuo C'-i s manželkou sedí uprostřed, obklopen velkou rodinou a početnými vnuky. Západní a východní branou přijíždí hosté, aby generálovi pogratulovali a přinesli dary. Hrdinné skutky a příkladný život generála Kuo C'-i způsobily, že byl později uznáván jako bůh bohatství a štěstí. Od 17.století se tento narozeninový banket stal metaforou pro oslavy narozenin obecně a vděčným motivem zdobícím umělecké předměty určené jako dárek ku příležitosti oslav narozenin, povýšení nebo odchodu do důchodu. Dle stylu se jedná o typickou ukázku tzv. kantonské výšivky z okresu Čchao neboli Čchao-siou.