< 194 >

JANG JEN-PCHING (*1934)

PÍSEČNÉ DUNY II

Čína, nedatováno. 54.5 × 82.5 cm 54.5 x 82.5 cm

75 000 Kč / 3 000 EUR

Tuš a barvy na papíře. Pečetě: 1. kulatá „obrázková“, 2. hranatá Jang. Bez nápisu. Pohled přes hřebeny třpytivých barev, mezi nimiž dominuje bílá. Texturu písečné hmoty navozuje „malba bez štětce“, kdy autorka otiskuje na plochu zmačkaný papír namočený do barvy. Plocha obrazu je však předem i dodatečně upravována pomocí štětce, zde například tušovými skvrnami. Tuto techniku vynalezl v 50. letech 20. století významný sběratel a také malíř C. C. Wang (1907–2003), působící v New Yorku. Jang Jen-pching, malířka a kaligrafka, vystudovala architekturu na Universitě Čching-chua. V roce 1986 získala stipendium do USA, kde se trvale usadila. Upozornila na sebe obrazy lotosového květu ve výrazných barvách, později rozšířila svůj námětový rejstřík o krajiny. Vystavovala v USA, Japonsku, Evropě, Taiwanu a Hongkongu. Provenience: Sbírka Dr. K. S. Lo.