< 193 >

JANG JEN-PCHING (*1934)

PÍSEČNÉ DUNY I

Čína, Nedatováno, 60,2 × 90,5 cm. 60.2 x 90.5 cm

75 000 Kč / 3 000 EUR

Tuš a barvy na papíře. Pečetě: 1. kulatá „obrázková“, 2. hranatá Jang. Bez nápisu. Obraz vyplňuje výseč z hornaté krajiny. Písečná duna v prvním plánu má nezvyklou růžovo hnědou barvu, za ní jsou tři řady dalších hřebenů, každý v jiné, syté barvě. Texturu písečné hmoty navozuje „malba bez štětce“, kdy autorka otiskuje na plochu zmačkaný papír namočený do barvy. Plocha obrazu je však předem i dodatečně upravována pomocí štětce, zde například tušovými skvrnami. Tuto techniku vynalezl v 50. letech 20. století významný sběratel a také malíř C. C. Wang (1907–2003), působící v New Yorku. Jang Jen-pching, malířka a kaligrafka, vystudovala architekturu na Universitě Čching-chua.. V roce 1986 získala stipendium do USA, kde se trvale usadila. Upozornila na sebe obrazy lotosového květu ve výrazných barvách, později rozšířila svůj námětový rejstřík o krajiny. Vystavovala v USA, Japonsku, Evropě, Taiwanu a Hongkongu. Provenience: Sbírka Dr. K. S. Lo.