< 131 >

DVĚ PANORAMATICKÉ TAPETY

Čína, Kanton, 2. polovina 18. století. 255 × 151 cm každá. 255.0 x 151.0 x 6.0 cm

280 000 Kč / 11 200 EUR

Malba, tuš a barvy na hedvábí. Tapety s panoramatickou krajinou a stafáží se vyráběly pro export v období 1750 až 1810 v jihočínském Kantonu, jediném přístavu obchodujícímu se zámořím. Hory, stromy a další krajinné prvky jsou malovány expresívní čínskou technikou, zatímco na postavách v dobovém oblečení a architektuře jsou patrné západní vlivy jako stínování a středová perspektiva. Do krajiny jsou zasazeny navzájem nesouvisející žánrové výjevy, na panelu č. 1 v dolním pásu průvod úředníků směřující k mostku a míjející altán s řemeslníky; v zadním plánu trojice žen v zahradě; vpravo nahoře student nad knihami a jiné. V horním plánu čnějí nad výjevy fantaskní skály. Na panelu č. 2 v popředí úředník na koni s doprovodem se vyptává na cestu; kolem čtyři altány, kde probíhá různá řemeslná výroba; vpravo nahoře nosiči přinášejí k bráně obydlí zdobný palankin, podle červené barvy svatební. Panely byly ze stran seříznuté zřejmě proto, aby odpovídaly rozměrům stěn v daném evropském interiéru. Provenience: belgická soukromá sbírka.