< 190 >

LI KCHE-ŽAN (1907-1989)

SPÁČ

Čína, nedatováno. 70 × 36,5 cm. 70.0 x 36.5 cm

1 800 000 Kč / 72 000 EUR

Tuš a barvy na papíře. Vousatý rybář spí na lodičce schované v rákosí, u nohou leží proutěná lampa. Pozadí je prázdné. Výjev dokonale ilustruje nadepsanou báseň, jejímž autorem je S'-kchung Tchu (asi 834–907): "Vracím se z ryb, neuvázal jsem lodičku, Nad vsí u řeky zapadá měsíc, opravdu se mi chce spát.Po celou noc foukal vítr,jen u mělčiny v rozkvetlém rákosí ne." Signováno: Kche-žan Li. Pečeť pod signaturou: Kche-žan. Li Kche-žan je jedním z nejvýznamnějších čínských malířů 20. století. Vyšel z velmi chudého prostředí, přesto dokázal vystudovat na výtvarné škole v Chang-čou a stal se učitelem. Za války žil v Čchung-čchingu a vypracoval si vlastní styl tušové malby. Od roku 1946 žil v Pekingu, kde se sblížil s malířem Čchi Paj-š', v 50. letech vyučoval na Ústřední výtvarné akademii. Za Kulturní revoluce byl poslán na převýchovu na venkov a v malbě se vrátil až v polovině 70. let. Li Kche-žan je mimo jiné známý obrazy mírně karikovaných, zkratkovitě zachycených postav, například pasáčků buvolů. V tomto případě si Li Kche-žan vypůjčil verše od známého básníka ze zlatého období čínské klasické poesie, sám totiž básně neskládal. Námět je žertovný, rozverný ráz má i bravurní kaligrafie. Na základě komparace s jeho obdobnými díly lze obraz datovat do konce 40. let (1947, 1948).